foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel/fax: 62 739-20-35
spbogdaj@sosnie.pl

Szkoła Podstawowa

im. Powstańców Wielkopolskich w Bogdaju

swszk19

Dnia 14 czerwca 2019r, jak co roku, uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami oraz ludźmi, którym bliska jest nasza tradycja szkolna, wspominali „tamte“ powstańcze serca, odwagę i wolę walki za wolność.

Ten dzień rozpoczęliśmy od niezwykłej i niezapomnianej lekcji historii, którą przeprowadziła pani Krystyna Beutel/Grefling (nauczyciel 1981-2003, dyrektor szkoły 1985-1991). Za sprawą jej pasji i aktywności społecznej zrodziło się wiele pomysłów, które znacząco wpłynęły na poprawę komfortu pracy uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Jako pasjonatka historii Powstańców Wielkopolskich, szczególnie walczących na naszych terenach, zgromadziła i przekazała szkole w Bogdaju, wiele dokumentów, materiałów związanych ściśle z powstańcami. W trakcie lekcji, pani K. Beutel, w szczególny tylko dla Niej sposób, przekazała naszym uczniom, szeroką wiedzę na temat historii naszej szkoły, sylwetek Powstańców. W bardzo ciekawy sposób zaprezentowała postać Jerzego Lanca, postaci szczególnie bliskiej pani Krystynie. Najcenniejszym podziękowaniem dla p. Krystyny za lekcję była cisza i ogromne zainteresowanie wszystkich uczniów w trakcie wykładu. Po spotkaniu wszyscy mieli chwilkę wytchnienia, zebrania sił. Uczniowie posilili się pysznymi frytkami.

O godzinie 11:00 rozpoczęła się uroczystość. Wśród gości, którzy byli razem z nami w tym szczególnie ważnym dniu, byli: sekretarz gminy Sośnie pani J. Maryniak, przewodniczący Rady Gminy pan Mirosław Ostojak, pani Arleta Zadka – dyrektor CUW w Sośni, pan profesor Bolesław Andrzejewski wraz z małżonką,  radni gminy Sośnie: pani Mariola Śródka i pan B. Krawiec, sołtys Szklarki Śląskiej pani Ewelina Brzezicha. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice naszych uczniów oraz osoby, którym bliska sercu jest historia naszych korzeni i naszej małej ojczyzny – Ziemi Wielkopolskiej. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Jako pierwsza przemówiła Dyrektor Szkoły – pani Justyna Rasiak, która powitała wszystkich zebranych gości i w kilku słowach przybliżyła autorytety naszej „małej ojczyzny” z akcentem na patrona naszej szkoły – Powstańców Wielkopolskich. Jako, że dzień szczególny, tradycją stało się już, że po raz kolejny Kapituła składająca się z przedstawicieli rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego wybrała osobę, której należy się tytuł ,,Przyjaciela Szkoły. W tym roku „Przyjacielem Szkoły” został wybrany pan Bronisław Krawiec. Pani dyrektor wyraziła, w imieniu wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, słowa podziękowania i wdzięczności panu Bronisławowi, który w sposób szczególny rozwija już od kilku lat wśród naszych uczniów szacunek a zarazem troskę o przyrodę. Często ofiarował swoją bezinteresowną pomoc i wsparcie, aktywnie działając na rzecz szkoły i uczniów. Następnie pani dyrektor wręczyła panu Krawcowi symboliczną statuetkę oraz certyfikat nadania tytułu ”Przyjaciela Szkoły”. Pan Bronek odbierając statuetkę, serdecznie podziękował wszystkim za wyróżnienie i obiecał kontynuację współpracy ze szkołą. Następnie głos zabrał pan profesor Bolesław Andrzejewski, który wręczył naszym uczennicą Oliwii Banaś i Karolinie Woźniak za osiągnięcie najlepszej średniej wśród absolwentów, nagrodę imienia Agnieszki Andrzejewskiej. Po tak miłych słowach naszych szanownych gości, głos zabrali uczniowie klas 0-VI. Przyszła pora na występy naszych uczniów, którzy z niecierpliwością i małym zdenerwowaniem czekali na swój czas, na kolejny „sprawdzian” z patriotyzmu. W tym roku nasi gości zostali zaproszeni przez uczniów do wysłuchania koncertu Piosenki Patriotyczno-Ludowej “Ile w nas pamięci“. Koncert ten uczniowie zadedykowali przede wszystkim Powstańcom Wielkopolskim ale także wszystkim żołnierzom i cywilom na całym świecie, którzy dziś są zmuszeni walczyć o pokój i wolność we własnym kraju. Po zakończeniu części artystycznej, wszyscy zgromadzeni w szkole, wspólnie z pocztem flagowym, udali się pod tablicę poświęconą pamięci Powstańcom Wielkopolskim, która umieszczona jest na murach kościoła oraz przed obelisk. Tam złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze, po czym minutą ciszy uczcili pamięć Powstańców.

UCZNIOWIE, GRONO PEDAGOGICZNE SERDECZNIE DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM OSOBOM, ZA OKAZANĄ POMOC W REALIZACJI TEGO SZCZEGÓLNEGO DNIA DLA NASZEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ !!!

autor: K.Płókarz

GALERIA

Komunikaty

Wakacje!

Życzymy

bezpiecznych wakacji!

1% DLA SZKOŁY

Baner

Realizujemy