foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel/fax: 62 739-20-35
spbogdaj@sosnie.pl

Szkoła Podstawowa

im. Powstańców Wielkopolskich w Bogdaju

jerzyDnia 22.05.2012r. w Szkole Podstawowej w Bogdaju odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku dawnej szkoły w Szklarce Śląskiej, poświęcenia pomnika i osiemdziesiątej rocznicy śmierci Jerzego Lanca.

Działo się to za sprawą członków Komitetu Pamięci Jerzego Lanca, którzy zainicjowali te społeczne działania.

Jerzy Lanc to nauczyciel, który w latach 1922-1930 pracował w szkole w Szklarce Śląskiej. Tam szerzył polskość, wpajał miłość do ojczyzny, uczył dzieci patriotyzmu. Kolejne losy skierowały go do Piasutna na Mazurach. Tam również założył i prowadził polską szkołę. Zawsze był konsekwentny w działaniu i nie odstępował od swoich zasad. Niestety za takie przekonania zapłacił życiem. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach pozostawiając żonę i dwóch synów – Bogusława i Jerzego. Ciało jego złożono na cmentarzu ewangelickim w Szklarce Śląskiej.

Na tę niecodzienną uroczystość przybyli:

Starosta Powiatowy - Pan Paweł Rajski

Wójt Gminy Sośnie – Pan Krzysztof Bochen

Przewodniczący Rady Gminy – Pan Ryszard Nowak

Ksiądz Edward Jan Wala z parafii Drołtowice

Ksiądz parafii ewangelickiej Rafał Miller

Radny Gminy Sośnie – Pan Dariusz Berek

Dyrektorzy szkół z Gminy Sośnie wraz z delegacjami

Syn naszego bohatera – Pan Jerzy Lanc z żoną Helgą

Żona zmarłego już Bogusława - syna – Pani Eleonora Lanc wraz z córką Karin Franke

Członkowie Komitetu Pamięci Jerzego Lanca - Pani Krystyna Beutel, Państwo Maria i Marek Kokot, Pan Jerzy Furmanek - współautor książki pt.,,Jerzy Lanc. Nauczyciel”, pan Bronisław Krawiec- również radny Gminy Sośnie, Pan Paweł Dolata, Pani Danuta Śląska, Pani Beata Adamczyk

Pan Stanisław Kozłowski – współautor książki pt. ,,Jerzy Lanc. Nauczyciel”

Pan Stanisław Janeczkowski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin

Pan Jacek Światły - autor książek o naszej małej ojczyżnie

Rodzina Girusów z Możdżanowa

Przedstawiciele mediów

Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bogdaju. Następnie były piosenki i wiersze o tematyce patriotycznej. Konferansjer zaprezentował krótki życiorys naszego bohatera poparty pokazem multimedialnym. Wystrój przygotowany na tą okazję współtworzył odpowiedni nastrój, w którym kultywowano wartości i tradycje narodowe .

Po zakończonej akademii goście wraz z młodzieżą szkolną udali się do Szklarki Śląskiej, aby tam dokonać odsłonięcia tablicy poświęconej Jerzemu Lancowi.Tego niecodziennego aktu dokonali: Jerzy Lanc- syn, Wójt Gminy Sośnie- Krzysztof Bochen, członek Komitetu Pamięci Jerzego Lanca- Krystyna Beutel. Tablica została ufundowana przez Urząd Gminy Sośnie, Rodzinę Girus z Możdżanowa, Komitet Pamięci Jerzego Lanca, Parafię Ewangelicką.

Stamtąd wszyscy wyruszyli na cmentarz, gdzie jest pochowany ten wielki Polak. Na odnowionym grobie Jerzego Lanca zaproszeni goście, delegacje ze szkół złożyły wiązanki kwiatów. Wszystko to odbywało się w atmosferze zadumy i godności oddanej temu niesamowitemu człowiekowi.

Przykład osoby Jerzego Lanca to przykład człowieka „Wielkiego" w środowisku lokalnym w naszej małej ojczyźnie. I powtórzymy tu słowa piosenki zaśpiewane na akademii, że Ziemia Sosnieńska ma swoich bohaterów a My winniśmy im cześć!

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się do szkoły na poczęstunek i pamiątkowe zdjęcie.

Uroczystość ta jest elementem realizowanego projektu ,,Historia i tradycja-ziemi naszej skarbnica"

                                                               autor: A. Greśko

GALERIA

Komunikaty

Ferie zimowe 2020

Ferie zimowe

27.01.2020r. - 07.02.2020r.

1% DLA SZKOŁY

Baner

Realizujemy